proces a průběh testování
I když je genetická výbava každého z nás jedinečná, některé geny jsou společné všem lidem a další jsou společné určitým skupinám lidí. Proto vznikl projekt Genarium, který každému umožňuje identifikovat svoji pramatku nebo praotce a zjistit, jakými povahovými rysy se vyznačovali jeho prapředkové. Je to zkoumání, které je spolehlivější než hledání v archivech, kde si nikdy nemůžeme být jisti skutečným biologickým následnictvím.
Při analýze jsou posuzovány konkrétní geny, tedy určité části DNA, které umožňují každého jedince jednoznačně zařadit ke konkrétnímu mateřskému klanu (mitochondriální DNA), u mužů pak také určit kmen, ze kterého pocházejí (chromozomální DNA).
U mateřského klanu (mitochondriální DNA) se provádí analýza dvou hypervariabilních úseků zároveň (HVR1 + HVR2), což je samozřejmě mnohem přesnější než analýza pouze jednoho z úseků. Mateřský klan proto, že mitochondriální DNA se dědí pouze z matky na děti obou pohlaví, ale do další generace ho může poskytnout zase pouze ženský potomek.
Mužská DNA je vyšetřována v oblasti Y chromozomu. Tento chromozom se dětí pouze z otce na syna, proto pokud chce žena vědět, do kterého klanu patří, potřebuje vzorek DNA mužského příbuzného.
Vlastní výzkum vzorků provádí špičková genetická laboratoř, jejíchž služeb využívají Akademie věd, řada prestižních vědeckých pracovišť v různých zemích i soudy a policejní vyšetřovatelé.
Hledání toho, odkud pocházíme a čím jsme ovlivňováni, je báječné dobrodružství. Stejně jako snaha porozumět tomu, co formuje naše životní partnery. Příjemnou zábavu!