AUSTIN – Dnes je populace jižní Asie rozdělena na desítky etnických, jazykových a náboženských skupin, které žijí vedle sebe – ale ne vždy v harmonii. Konkurenční hranice odděluje Indii a Pákistán; politické hnutí vytáhnou ostré linie mezi indickým muslimským a hinduistickým obyvatelstvem. Skupiny se příliš nemíchají, protože lidé mají tendenci se oženit s těmi, kteří sdílejí svou etnickou příslušnost a jazyk.
Nyní studie o první starověké DNA z jižní Asie, ukazuje, že tamní obyvatelstvo se mísilo opakovaně před tisíci lety. Téměř všechny etnické a jazykové skupiny indického subkontinentu jsou produktem tří starověkých eurasijských obyvatel, kteří se setkávali a míchali: místní lovci-sběrači, farmáři na Středním východě a stádci ze Střední Asie. Tři podobné skupiny se také mísily ve starověké Evropě a daly oběma subkontinentinentům překvapivě paralelní historii.
Studie, kterou letos na jaře představila Americká asociace antropologů na serveru bioRxiv, vrhá světlo na to, odkud tyto populace pocházejí a kdy přicházely do jižní Asie. To také posiluje tvrzení, že Proto-Indo-evropský (PIE) – rodový jazyk, který dal vzniknout moderním jazykům od angličtiny k ruštině k hindštině-mohl pocházet ze stepí Asie.
Mezi lety 4700 a 3000 př.n.l. se farmáři z Íránu smísili s lovci-sběrači domorodými v jižní Asie. Tato kombinace předků byla nalezena v DNA kosterních pozůstatků z míst v Turkmenistánu a Íránu, o nichž bylo známo, že jsou v kontaktu s civilizací z povodí Indu, která se rozvíjela v Pákistánu a severozápadní Indii od roku 3300 př.n.l. 65 těchto starověkých lidí z Pákistánu také ukazuje tuto kombinaci DNA, ačkoli všichni žili poté, co civilizace z povodí Indu zanikla.
Další čtení doporučujeme zde:
Zdroj článku: