Jsou Rusové, Slované nebo Vikingové?
Touto zajímavou otázkou se zabývají vědci již od 17. století. Podle historických pramenů se vědci přou o to, kdo měl zásadní vliv při vzniku ruského státu. Jestli Slované nebo germánští Vikingové.
Chazarská teorie
Jedna z teorií, tzv. Chazarská teorie, přisuzuje zásadní vliv na vzniku starého ruského státu kmenu kočovných Chazarů, jejichž říše se rozkládala východně od sídel starých Slovanů. Tato teorie byla podporována Lomonosovem. On jeho stoupenci odmítli připustit jakýkoliv vliv cizího elementu na proces geneze ruské státnosti a zdůrazňovali ryze slovanský ráz kyjevské říše. Nicméně ani tato skupina nemohla popřít účast vikingských Varjagů na formování ruského státu, právě proto hledala původ Varjagů jinde. Hledali mezi západními Slovany, ale i mezi Góty a Chazary, odtud název teorie. Chazarská říše se rozkládala na pomezí Evropy a Asie na sever od Kavkazu. V době svého největšího rozkvětu zahrnovala oblasti od dolního Dněpru a Krymu až po Kaspické moře.
Normanská teorie
Naproti tomu, tzv. Normanská teorie, přisuzovala zásadní vliv při tvorbě ruského státu švédským Vikingům, Varjagům.
Z hlediska normanské teorie je zásadní úvodní část Povesti vremennych let, která vypráví o příchodu Varjagů, kteří si podmanili Finy a Slovany a žádali od nich daně. Ti je dokázali zahnat, ale když si začali vládnout sami, začali mezi sebou vést spory, a proto se rozhodli najít si knížete, který by jim vládl. Rusové požádali Varjagy, aby jim vybrali vládce. Byli vybráni tři bratři, nejstarší byl Rurik a ten založil Starou Ladogu. Druhý Sineus se usadil v Běloozersku u Bílého jezera a třetí Truvor v Izborsku v jižním Estonsku. Mladší bratři brzy zemřeli a poté Rurik sjednotil podle Povesti zemi pod svou vládou a založil Novgorod. Tolik tedy pověst.
Dnes se má za to, že přítomnost Seveřanů v ruských oblastech je nepopiratelná. První členové rurikovského rodu a jejich družiníci byli nepochybně švédského původu, ale během 11. století se ve slovanském prostředí asimilovali, neboť Varjagové přicházeli do východní Evropy bez žen. Pokud se zde usadili, jistě uzavírali manželství se slovanskými ženami.
Je tedy pravděpodobné, že vikingský původ bude mít nejeden východoevropan.
Zdroje: Wikipedie