Archeologické naleziště Bylany u Kutné Hory
Lokalita Bylany leží v údolí potoka Bylanka v rovinaté krajině středních Čech, přibližně 3 km od Kutné Hory. Zásluhou B. Soudského zde od roku 1953 skoro čtyřicet let probíhal velkoplošný archeologický průzkum, při kterém byl objeven rozsáhlý neolitický sídelní areál.
Celkem bylo odkryto 7 hektarů pozůstatků osídlení z období kultury s lineární keramikou (LBK) a následné kultury s vypíchanou keramikou (STK). Výzkum v Bylanech se stal jedním z nejdůležitějších odkryvů sídelního areálu neolitické kultury LBK v Evropě.
Na základě výzkumu bylo objeveno více než sto půdorysů typických dlouhých kůlových domů a přibližně 1300 dalších objektů jako jsou stavební, odpadní a zásobovací jámy nebo pece. Kromě základů staveb byly nalezeny střepy z keramických nádob, opracované kameny i kosti nebo pohřebiště. V neposlední řadě bylo významným objevem zjištění existence velkého kruhového útvaru – rondelu. Tento patrně sloužil jako shromaždiště a kultovní místo.
Neolitičtí lidé zaměření na zemědělskou činnost zde žili po mnoho generací (cca 5500 – 4000 let př.n.l.). Stavěli si obydlí z kůlů a hlíny, vyráběli nástroje z kamene, dřeva a kostí. Vypalovali keramické nádoby. Na polích v okolí pěstovali pšenici, ječmen, hrách, čočku a proso. V ohradách i v domech chovali ovce, kozy a prasata. Na rozdíl od nestálého osídlení ve starší a střední době kamenné, vytváří tato neolitická společnost první stabilní osídlení. Je pravděpodobné, že alespoň část lidí žijících na tomto území patřila k haploskupině G – tedy Kavkazanům.
Lokalitou vede jižní část naučné trasy Stříbrné stezky z Kutné Hory. Bylany jsou zastávkou č. 10 na této stezce. Souběžně s touto naučnou stezkou zde vede též turistická modrá trasa č. 1096, která zde ale nemá rozcestník. Dále zde prochází Cykloturistická naučná stezka okolo Kutné Hory (s informační tabulí Zastavení č. 21a: „U archeologů“).
Na 30 předmětů archeologických nálezů z Bylan u Kutné Hory bylo 3D naskenováno a nyní jsou ke zhlédnutí ve virtuálním prostředí archeologického 3D virtuálního muzea Bylany. http://www.archaeo3d.com/bylany/
Zdroje: